NOSIČE, Eliška Čabalová-Hlaváčová; Mezi žánry,Atelier obalového a knižního designu, FU OU

16.2.2017 — 2.4.2017
Vstupné 20 Kč / 10 Kč
přízemí
přízemí slepecka-kniha-K.SiktancNocna-svateho-Nikdy.JPG variace-na-svitkovou-knihu_foto-Miroslav-Bzoch.JPG IMG_2974uv.jpg locika1.JPG

Dvojvýstava obalového a knižního designu. Výstava Mezi žánry prezentuje průřez prací studentů a absolventů Ateliéru obalového a knižního designu Fakulty umění Ostravské univerzity z posledních let, Nosiče Elišky Čabalové-Hlaváčové pak práci vedoucí zmíněného ateliéru, valašskomeziříčské rodačky, která zde vystavuje po třiadvaceti letech.

První výstava Mezi žánry, Ateliéru obalového a knižního designu FU OU je koncipována tak, aby divák mohl bez bariér nahlédnout do knih, které jsou stěžejním fenoménem ateliéru. Současně prezentuje grafické, prostorové a ilustrační projekty, které vznikají jako nedílná součást studia. Představí médium papír ve všech jeho užitých rovinách. Jako materie, na které profilují ostatní výtvarné obory a současně také jako samostatný Art paper v roli nosného média se všemi svými vizuálními a haptickými vlastnostmi, které význam slova papír posunují do oblasti tvůrčích autorských knih a objektů.

Význam slova a název druhé výstavy "Nosiče" parafrázuje s mírnou ironií vztah mezi formou a obsahem díla. Vystavené práce, pohybující se na pomezí uměleckého řemesla a volného konceptuálního umění překračují hranice uměleckých kategorií ve smyslu, jak jsou běžně vnímány. V kolekci exkluzivních vazeb knižních bibliografií se Eliška Čabalová představuje jako excelentní pokračovatelka starého knihařského řemesla. Druhým tématem výstavy jsou pak knižní objekty a autorské knihy, kterými vstupuje na pole autonomní tvůrčí práce.