O neobyčejném putování Alfréda Radoka

27.4.2017 — 11.6.2017
Vstupné 20 Kč / 10 Kč
2 patro
2 patro _DSC0033.JPG _DSC0039.JPG _DSC0025.JPG _DSC0021.JPG _DSC0024.JPG _DSC0020.JPG _DSC0030.JPG _DSC0029.JPG

Výstava o nevšední a složité životní a umělecké dráze člověka, jehož jméno patří mezi nejvýznamnější osobnosti české divadelní a filmové režie. 

Ke jménu Alfréd Radok se v nedávné minulosti přihlásila dvě největší česká města, Praha a Brno. Praha v roce 2014, a to u příležitosti stého výročí narození tohoto předního filmového a divadelního režiséra. V našem hlavním městě se tehdy konala řada významných setkání, během nichž lidé v přednáškových sálech, výstavních síních, knihovnách a divadlech vzpomínali na Radokovu osobnost.

Vloni, v roce 2016, jsme si připoměli čtyřicáté výročí úmrtí. Alfréd Radok zemřel 22. dubna 1976 ve Vídni, ve věku pouhých 62. let. Toto výročí bylo jedním z podnětů pro vznik inscenace Otvírání studánek Alfréda Radoka. Hru napsal současný mladý český dramatik Martin Sládeček a s herci brněnského Národního divadla ji nastudoval významný český režisér Jan Antonín Pitínský. Diváci mohou tuto hru zhlédnout také v této divadelní sezóně.

Po Praze a Brnu je Valašské Meziříčí dalším městem, které se k odkazu Alfréda Radoka rovněž hlásí, a to, od roku 2011 již poněkolikáté. Důvod je zřejmý, neboť právě ve Valašském Meziříčí započal Alfréd Radok v roce 1940, režijí Krále Lávry s herci Mladé scény, svou uměleckou dráhu. Dramaturg a divadelní badatel Zdeněk Hedbávný ve svém zásadním díle Alfréd Radok-zpráva o jenom osudu, píše následující: “Patří k hořkým paradoxům Radokova života, že pouze v několika měsících začátku druhé světové války mohl [ve Valašském Meziříčí] ukázat, jak by řídil a vedl vlastní divadelní kolektiv.“

 

Na výstavě si můžete projít Radokův život v dalších souvislostech, především s ohledem na prostředí z něhož pocházel. Můžete nahlédnout do dosud většinou nezveřejněných dopisů Václava Havla, Miloše Formana, Josefa Škvoreckého, Jiřího Suchého, Ivana Theimera a dalších výrazných osobností české kultury. Seznámíte se s uměleckou tvorbou Emila Radoka a s mnohým dalším.

Úvodní slovo na vernisáži: Bohumila Plesníková, Martin Sládeček, Vladimír Krátky

Hudební doprovod: Jaromír Kužela a José De La Hoz

Výstava je připravena ve spolupráci Muzejního a galerijního centra, ZUŠ Alfréda Radoka a Národního divadla Brno.

Vstupné 20 Kč / 10 Kč