FRANTIŠEK PETRÁK Obrazy aneb sTvoření atd.

20.6.2018 — 19.8.2018
Vstupné 50 / 20 Kč
2 patro
2 patro 06-21-FRANTISEK-PETRAK.jpg 06-21-FRANTISEK-PETRAK-pozvanka.jpg

František Petrák se zabývá malbou, kresbou, grafikou, užitou tvorbou, ilustracemi pro děti, literárně-dramatickými žánry, scénografií a loutkovým divadlem. Žije a pracuje v Luhačovicích a v Uherském Hradišti, působí také jako pedagog SUPŠ a UTB. Výstava je součástí projektu MRV a MaGC věnovanou výtvarnému rodu Petráků z Valmezu.

 

Výstava prezentuje několik obrazových cyklů Františka Petráka (1961 ve Vsetíně) z posledních let. Z malíře jakoby se v nich stával samotným důvtipným stvořitelem. Zvířaty zaplňuje mytický ráj, rybami roztodivných tvarů oživuje tmavé mořské hlubiny a na větvoví stromů usazuje pestrobarevné ptactvo. Po jeho bájné zemi stále putuje sv. František z Assisi, oranti a nejrůznější dosud nikým nespatřené národy.

Postavy lidí a zvířat Petrák skládá, zohýbá i natahuje. Pracuje s plošnou geometrickou figurací, kterou mnohdy abstrahuje téměř do znaků. Rád využívá pro zmnožení účinku kontrastů. Často například volí jako podklad zlatou barvu, v čemž můžeme spatřit odkaz na rané východokřesťanské a beronské umění. Svou roli zde sehrává jistě i to, že Petrákův otec František a dědeček Josef byli oba dva chrámoví malíři a restaurátoři právě ve Valašském Meziříčí.

Vybrané obrazy dokládají autorovo celoživotní téma zkoumání vzájemného vztahu forem a barev v prostoru. Chtě nechtě se v nich odráží jeho láska ke grafice. Styl Františka Petráka je však i díky tomu svébytný a jasně rozpoznatelný.

Výstava je doplněna ukázkami knižní grafiky a ilustrací pro děti společně s interaktivními prvky.

V rámci výstavní spolupráce je výstava Františka Petráka  spojena výstavou o  jeho dědečkovi Josefu Petrákovi,  na zámku Kinských v Muzeu regionu Valašsko, p.o.

12. července v 17.00 hod proběhne komentovaná prohlídka výstavy s Františkem Petrákem.